Własny samochód daje wiele możliwości – może być to codzienny środek transportu, narzędzie pracy, ale również element, który pozwoli nam na swobodne podróżowanie po kraju i Europie, bez konieczności korzystania z komunikacji publicznej. Aby jednak możliwe było bezpieczne poruszanie się pojazdem, konieczne jest ubezpieczenie samochodu. Jakie polisy mamy do wyboru?

Ubezpieczenie samochodu OC – polisa obowiązkowa

W Polsce każdy posiadacz pojazdu mechanicznego zobligowany jest do zakupienia polisy odpowiedzialności cywilnej. Tego typu ubezpieczenie samochodu chroni przede wszystkim innych użytkowników drogi – kierowców, rowerzystów, ale też pieszych. Jak działa ubezpieczenie tego typu? Polisa OC pozwala na opłacenie szkód wyrządzonych na drodze przez posiadacza tego dokumentu – w praktyce oznacza to, że polisa pokryje podstawowe koszty naprawy innych samochodów, ale też koszty leczenia osób poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez właściciela polisy. Cena polisy OC nie jest stała – wynika ona z licznych zmiennych, takich jak wiek i marka samochodu, wiek kupującego, ale też miejsce rejestracji samochodu. Na obniżenie ceny polisy OC wpływają zniżki – są one zbierane wraz z kolejnymi latami bezkolizyjnej jazdy. Ubezpieczenie samochodu OC obejmuje rok – na kilka dni przed końcem polisy należy zainteresować się kupnem kolejnego ubezpieczenia, gdyż każdy dzień jazdy bez ważnego dokumentu naraża nas na spore straty finansowe oraz na mandaty.

Ubezpieczenie samochodu AC – autocasco dla każdego

Coraz większym zainteresowaniem cieszy się ubezpieczenie samochodu AC, czyli autocasco. Do niedawna sądzono, że ubezpieczenie to dedykowane jest jedynie dla nowych i kilkuletnich aut. W praktyce okazuje się, że może być ono wykupione również dla starszych pojazdów. Dzięki elastycznym pakietom i możliwości wyboru zakresu ochrony AC jest dostępne dla szerokiego grona zainteresowanych.

 

 

Author

Comments are closed.

Pin It