Młodziutka palma mrozoodporna doskonale sprawdzi się jako kwiat doniczkowy. Może również rosnąć w ogrodzie. Z czasem wyrośnie na okazałe drzewo. Jednak potrzebuje na to w polskim klimacie około 10 lat.

Jak wysoko rośnie trachycarpus fortunei?

Tam skąd pochodzi szorstkowiec fortunego, ro snie nawet do dwudziestu metrów wysokości. Jego rodzimymi stronami są Chiny, Nepal, Wietnam, Bhutana, Mjanmie. Znajdziemy go także w Japonii.

W polskim klimacie palma mrozoodporna rośnie bardzo powoli. Nasz klimat jednak jest na tyle dobry, że szorstkowiec fortunego łatwo się tutaj przyjmuje.

Po kilku latach (zazwyczaj po dziesięciu) roślina ta osiąga u nas pień o wysokości jednego metra. Musimy tylko zadbać o osłonięcie trachycarpusa przed wiatrem. Nie bardzo go toleruje.

Zwłaszcza że przeważnie wiatr jest chłodny, a zimą wręcz lodowaty. Zazwyczaj ciepłego wiatru doświadczamy w ciągu roku zaledwie w jednym miesiącu słonecznego lata.

Trachycarpus fortunei z sadzonki, czy z nasionka?

Możemy pokusić się o własnoręczne zasianie mrozoodpornej palmy w doniczce. Wykiełkuje po kilku tygodniach lub miesiącach. Najpierw wyjdzie z nasionka jeden pęd, czyli wąski liść.

Potem zaczną się pojawiać kolejne. Szorstkowiec fortunego będzie nam długo służyć jako piękny zielony kwiat doniczkowy zdobiący nasze okno. Każdy liść z czasem się rozwarstwi na segmenty. Utworzą się wówczas szerokie wachlarze.

Gdy roślinie zacznie przybywać lat, będzie coraz wyższa. Dolne liście zamierają i schną (trzeba je ucinać). U góry wciąż będą pojawiać się nowe liście, tworząc okazały pióropusz. Pień będzie coraz wyższy, aż przyjdzie czas na przesadzenie trachycarpusa do ogrodu.

Jeżeli jednak marzy nam się od razu drzewko w ogrodzie, warto postarać się o sadzonkę. Niektóre z nich są już tak duże, że kwitną i owocują. Czyli mają około 10 lat.

Jak zasadzić sadzonkę trachycarpus fortunei?

Szortstkowiec Fortunego może być jako sadzonka mała i duża, nawet kilkuletnia. Gdy w mieszkaniu roślina jest już za duża, można ją przesadzić z doniczki do gruntu. Zawsze dobrze się przyjmuje w nowym miejscu. Pod warunkiem, że znajdziemy dla niej dogodne miejsce.

Wybierając obszar w ogrodzie dla palmy, musimy uwzględnić część słoneczną. Ewentualnie może być delikatnym półcieniem. Ważna jest również osłona przed wiatrem.

Glebę, w której chcemy posadzić trachycarpusa, przekopujemy i mieszamy z pisakiem. Możemy też dodać do podłoża ziemi kokosowej. Zanim drzewko zostanie wkopane, gleba powinna zostać zroszona.

Musi bowiem być wilgotna. Należy zwrócić uwagę, by jej nie przelać. Zbyt mokra ziemia jest niewskazana, wręcz szkodliwa dla tej rośliny. Aby sadzonka przyjęła się, należy pamiętać, by gleba była stale lekko wilgotna.

Więcej informacji znajdziesz na stronie trachycarpus fortunei.

Author

Comments are closed.

Pin It